26 فروردين 1397 8:29:41
رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي از اجراي آخرين مرحله طرح احراز اصالت تجهيزات داراي سيم‌كارت (رجيستري) از ۳۱ فروردين خبر داد.(97/01/19)

به گزارش روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي، حسين فلاح جوشقاني گفت: در راستاي حفظ حقوق مشتركان و جلوگيري از فروش گوشي‌هاي قاچاق به جاي گوشي‌هاي قانوني به مردم، با اجراي آخرين مرحله طرح احراز اصالت تجهيزات داراي سيم‌كارت (رجيستري) تمامي نشان هاي گوشي تلفن همراه موجود در بازار از جمله سامسونگ مشمول اين طرح مي‌شوند.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينكه طرح احراز اصالت تجهيزات داراي سيم‌كارت تاثير بسزايي در كاهش گوشي‌هاي قاچاق و افزايش واردات قانوني گوشي و تجهيزات داراي سيم‌كارت داشته است، تصريح كرد: از زمان اجراي طرح در آذرماه سال ۹۶ تاكنون نشانهاي اپل، موتورولا، گوگل، بلك‌بري، ال‌ جي، نوكيا و هوآوي، سوني و تكنو و شيائومي در ۵ مرحله مشمول شده‌اند.
وي درباره فرايندهائي كه كاربران گوشي تلفن همراه بايد از آن مطلع شوند، افزود: كاربران بايد در هنگام خريد گوشي تلفن همراه، با شماره‌گيري كد دستوري #۷۷۷۷* شناسه بين‌المللي (IMEI) گوشي را استعلام كنند و اگر پاسخ آن مثبت بود با اطمينان از قانوني بودن گوشي، آن را خريداري كنند. همچنين كاربران در هنگام خريد گوشي علاوه بر استعلام IMEI، بايد دقت كنند بر روي جعبه يا كارت گارانتي، كد فعال‌سازي گوشي درج شده باشد و درصورت نبودن كد فعال‌سازي از خريد گوشي خودداري كنند.
فلاح تصريح كرد: فرايند ديگري كه خريداران مي‌بايست انجام دهند فعال‌سازي گوشي است، هر مشترك پس از روشن كردن گوشي با استفاده از كد فعال‌سازي درج شده روي جعبه گوشي يا كارت گارانتي از طريق كد #۷۷۷۷* با انتخاب گزينه دوم با عنوان "فعال‌سازي" با وارد كردن شناسه IMEI گوشي و شماره سيم‌كارتي كه از آن بر روي اين گوشي استفاده خواهد شد و كد فعال‌سازي، گوشي خود را فعال كند. پس از آن كاربر پيغامي را با اين مضمون كه در حال فعال‌سازي چه نوع گوشي با چه مشخصاتي است دريافت مي‌كند كه درصورت تائيد كاربر گوشي در شبكه براي وي فعال مي‌شود.
وي درباره خريد گوشي‌هاي دست دوم اظهار كرد: يكي ديگر از فرايندهاي ضروري كه كاربران بايد از آن اطلاع داشته باشند فرايند "انتقال مالكيت" است كه اين فرايند براي خريد و فروش گوشي‌هاي دست دوم پيش‌بيني شده و فروشنده مي‌بايست از طريق #۷۷۷۷* گزينه انتقال مالكيت را انتخاب كرده و با وارد كردن شماره تلفن و IMEI ، مالكيت گوشي را به خريدار انتقال دهد.

نسخه قابل چاپ
 
[Rss]
Powered by Tetis PORTAL